Rekrutacja

ZASADY REKRUTACJI DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI NA ROK SZKOLNY 2022/2023

 

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 do publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Namysłów, po raz pierwszy prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

Po zakończeniu procesu rekrutacji wniosek rekrutacyjny będzie można:

  1. podpisać Profilem Zaufanym i wówczas nie będą musieli Państwo dostarczać wniosku wraz z załącznikami w wersji papierowej do przedszkola lub
  2. wydrukować, podpisać i w wersji papierowej dostarczyć do przedszkola pierwszego wyboru.

 

Do rekrutacji na wolne miejsca przystępują dzieci urodzone w latach 2015 – 2018, mające miejsce zamieszkania[1] na terenie Gminy Namysłów.

Liczbę miejsc dla poszczególnych grup wiekowych określa dyrektor przedszkola po zebraniu woli kontynuacji od rodziców dzieci dotychczas uczęszczających do przedszkola.

 

Dzieci urodzone w 2019 r. nie uczestniczą w rekrutacji elektronicznej. Rodzice[2] tych dzieci (po ukończeniu przez nie 2 lat i 6 miesięcy) mogą w szczególnie uzasadnionych przypadkach starać się o zapisanie ich do przedszkoli publicznych po zakończeniu postępowania uzupełniającego, jeżeli przedszkole nadal będzie dysponowało wolnymi miejscami.

Dzieci mające miejsce zamieszkania poza Gminą Namysłów mogą ubiegać się o przyjęcie, dopiero po przeprowadzeniu postępowania uzupełniającego, które będzie prowadzone po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli przedszkole nadal będzie dysponowało wolnymi miejscami.

 

Dzieci kontynuujące wychowanie przedszkolne w dotychczasowym przedszkolu nie biorą udziału w rekrutacji – rodzice składają jedynie wolę kontynuacji.

Rodzice, którzy zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola niż to, do którego dziecko dotychczas uczęszcza muszą pamiętać, że wówczas rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach, jak dla dziecka zapisywanego do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice, w takim przypadku, nie podpisują woli kontynuacji w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza.

Kandydaci biorący udział w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli, przyjmowani są w oparciu o liczbę uzyskanych punktów w zależności od spełnianych kryteriów. Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie kandydata do przedszkola.

 

ETAPY I TERMINY REKRUTACJI

 

(Zarządzenie Nr 564/VIII/21 Burmistrza Namysłowa z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli na rok szkolny 2021/2022)

Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych.

(od 15 lutego do 5 marca 2021 r.)

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków oraz dołączonych dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych.

(od 8 do 19 marca 2021 r.)

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

(22 marca 2021 r.)

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia.

(do 26 marca 2021 r.)

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

(29 marca 2021 r.)

 

KRYTERIA REKRUTACYJNE:

W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego zgodnie z art. 131 ust 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria (tzw. ustawowe), jednakowo punktowane:

 

L.P. Kryterium ustawowe

Dokumenty potwierdzające spełnienie kryterium

(art. 150 ust 2 ustawy – Prawo oświatowe)

1 wielodzietność kandydata oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
2 niepełnosprawność kandydata orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 i 568)
3 niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 i 568)
4 niepełnosprawność obojga rodziców kandydata jak wyżej
5 niepełnosprawność rodzeństwa kandydata orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 i 568)
6 samotne wychowywanie kandydata w rodzinie[3] prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
7 objęcie kandydata pieczą zastępczą dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1111, 924 i 1818)

 

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone na podstawie Uchwały Nr 26/VIII/19 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 9 stycznia 2019 r. w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Namysłów oraz dokumentów określających spełnianie tych kryteriów, a także określenia liczby punków możliwych do uzyskania za poszczególne kryteria (Dz. Urzęd. Woj. Opolskiego z 2019 r. poz. 284):

 

L.p. Kryterium Liczba punktów Dokumenty potwierdzające spełnianie kryterium
1 kandydat objęty obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz kandydat z odroczonym spełnianiem obowiązku szkolnego 4 wniosek o przyjęcie do przedszkola wraz ze wskazaną datą urodzenia; decyzja dyrektora szkoły o odroczeniu spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego
2 oboje rodzice/opiekunowie prawni kandydata są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, uczą się/studiują w trybie dziennym, prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne; kryterium stosuje się również w odniesieniu do pracującego/ uczącego się/studiującego rodzica/opiekuna prawnego, który samotnie wychowuje kandydata 2 zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu albo zaświadczenie o wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej lub zaświadczenie ze szkoły/uczelni zawierające informację o stacjonarnym systemie nauki/ studiów lub wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo informacja z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego
3 kandydat, którego rodzeństwo w roku szkolnym, na który prowadzony jest nabór, będzie kontynuowało wychowanie przedszkolne w tym samym przedszkolu 2 oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów) o tym, że kandydat posiada rodzeństwo, które kontynuuje wychowanie przedszkolne w tym samym przedszkolu
4 kandydat zamieszkuje w obwodzie szkoły podstawowej, na terenie którego mieści się wybrane przedszkole 2 wniosek o przyjęcie do przedszkola wraz ze wskazanym adresem zamieszkania

 

Oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z takim wnioskiem.

Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznego przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

Dyrektor publicznego przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego publicznego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

Szczegółowe informacje w sprawie zasad rekrutacji można uzyskać w przedszkolach.

 


[1] Miejsce zamieszkania dziecka – należy przez to rozumieć miejsce zamieszkania jego rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania jest u tego rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy – art.. 26 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, zm. z 2019 r. poz. 1495).

[2] Rodzic – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem – art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910; zm. z 2020 r. poz. 1378 oraz z 2021 r. poz. 4).

[3] Samotne wychowywanie dziecka – należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem – art. 4 pkt 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910; zm. z 2020 r. poz. 1378 oraz z 2021 r. poz. 4).